Wiadomość
poniedziałek, 02 maja 2016 22:01

[ZAMEK KSIĄŻ] Uczta dla zmysłów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Książu gościł samych znamienitych gości z całej Polski i z zagranicy. W tym roku słuchacze, absolwenci, dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół w Jaworze – Medyka zaangażowali się w przygotowania pachnącego przedsięwzięcia. Od wtorku (26 kwietnia) stali się asystentami wybitnego belgijskiego florysty Tomasa de Bruynea, przygotowując aranżacje i bukiety ślubne, prezentowane podczas pokazu florystycznego na pierwszym kongresie Stowarzyszenia Florystów Polskich. Dodatkowo stworzyli pięciometrowe konstrukcje na dziedzińcu przed pałacem autorstwa belgijskiego artysty. Były to spotkania niezwykle pouczające i wzruszające. - Praca z wybitnymi florystami stała się dla nas nie tylko ważnym źródłem florystycznego doświadczenia, ale także pięknym wspomnieniem - wspominają uczestnicy.

- Są takie projekty, w które wkładamy całe serce, albo takie które dotykamy duszą - mówi dyrektor Medyka, Dorota Subocz. W tym roku szkoła odpowiedzialna była za projekt i wykonanie dekoracji ciągów komunikacyjnych wewnątrz historycznej budowli. Są takie miejsca, które nie tylko przyciągają ludzi ze względu na historię, ale także dlatego, że stanowią doskonałe źródło prawdy o człowieku i o jego stosunku do przyrody. Źródłem inspiracji Medykowego projektu „Książęcy sen w sercu lasu” stał się - jak w tytule - las otaczający mury pałacu, a także interpretacja słów, którymi w swoich pamiętnikach dzieliła się księżna Daisy o jej uwielbieniu siedziby w Książu. - Zapragnęliśmy aby wplecione w piernaty z poduszek konwalie majowe zgodnie ze słowami Starego Dobrego Małżeństwa „wonnie kusiły i do ludzi się śmiały”. Otulały ramiona gości ciepłem słów, ukrytym w puchu światłem podczas jednego z najpiękniejszych świąt kwiatów - mówi dyrektor Subocz. - Florysta musi bowiem pamiętać o tym, że jest on tylko pełnomocnikiem natury, którą musi chronić i o nią dbać. Staraliśmy się w projekcie pokazać źródło życia, na którego fundamencie postawiono bajkowy zamek Stokrotki - dodaje.

Przygoda słuchaczy Medyka na Zamku Książ była możliwa dzięki firmie Grajewscy w szczególności Pana Grzegorza Grajewskiego, a także Stowarzyszenia Florystów Polskich regionu dolnośląsko lubuskiego. Członkowie stowarzyszenia przygotowali wystawę florystyczną, a osobą odpowiedzialną za warsztaty była Małgorzata i Patrycja Grajewskie, które zaprosiły Medyk do współpracy. W przedsięwzięciu wzięła także udział Szkoła Kwitnące Horyzonty i nauczycielki Magdalena Birula Białynicka, Monika Bębenek i Renata Kostulska. Śladem jaworskich poduszek udał się po komnatach reporter DJA24.pl Zapraszamy na film i dziękujemy organizatorom Festiwalu za zaproszenie i pomoc w realizacji materiału.

 

 

"Jest takie miejsce, w którym czuję się bezpieczna.

Tarcze z kory w ramionach drzew bronią mnie

przed dźwiękami szalejącej duszy.

Zapach konwalii majowych kołysze mnie do snu,

a ziemia okrywa moje ciało ciepłym kocem z mchu.

Zasypiam dzierżąc w dłoniach klucz do Śląska,

w sercu mojego lasu, mojego domu.

Jestem tylko stokrotką,

która chroni ten świat przed innym światem."

MS

Zapraszamy do galerii zdjęć TUTAJ

Poprawiane: środa, 04 maja 2016 10:02
Wydawca

Wydawca

Innovative, creative, courageous with a sense of humor...

Strona ta ma charakter informacyjny, służy też do testów i zabawy. Niemniej jednak znaleźć tu można ciekawe informacje z regionu. W galeriach zdjęć znajdziecie relacje z wybranych wydarzeń. Na stronie także zdjęcia z życia naszej rodziny, miejscowości i nie tylko. Chcesz mieć lepszą od tej stronę internetową? - Zadzwoń. Pozdrawiam  Daniel Śmiłowski. tel. 508 204 922

Strona www: www.smilowski.com.pl

Ostatnie od Wydawca

Podobne filmy

W górę